Biologia - Ekosystem 16.10.2007

Kage

Pomógł: 1 raz
Skąd: z Cyprysowej

PostWysłany: Pon 16:42, 15 Paź 2007    Temat postu: Biologia - Ekosystem 16.10.2007

Antropopresja – pozytywne lub negatywne oddziaływanie człowieka na przyrodę.
Ekosystem – osobniki wszystkich populacji bytujące na danym terenie, łącznie z elementami środowiska nieożywionego, w którym żyją i z którym także wzajemnie oddziaływają.
Biocenoza – ożywiona część ekosystemu.
Biomy – olbrzymie zbiorowiska, obejmujące całą formację roślinną i zwierza żyjące w danej strefie klimatycznej.
Cechy wpływające na populacje: wewnętrzne (wielkość osobników, sposób i tempo rozrodu), zewnętrzne: abiotyczne (wpływ środowiska nieożywionego) i biotyczne (oddziaływanie osobników innych populacji.
Cechy grupowe populacji: struktura przestrzenna (tworzy ją areał: czyli obszar na którym można spotkać osobniki należące do Danej populacji oraz rozmieszczenie – sposób w jaki osobniki zasiedlają swój areał), rozrodczość (liczba osobników urodzonych w pewnym czasie w przeliczeniu na ogólną liczbę osobników dorosłych) oraz śmiertelność (liczba osobników ginąca w populacji w pewnym czasie.
Rozmieszczenie: skupiskowe (stada lub ławice), losowe (przypadkowe rozmieszczenie) oraz równomierne (osobniki rozlokowane w prawie równych odstępach).
Typy interakcji między populacjami: antagonistyczne: drapieżnictwo (osobniki jednej populacji (ofiary) są zabijane i stanowią pożywienie dla osobników drugiej populacji (drapieżniki). A+B-); pasożytnictwo (populacja pasożyta zyskuje, populacja żywiciela traci. A+B-); konkurencja (przynosi straty obu populacjom, z reguły słabsza populacja zostaje wyniszczona. A-B-); Amensalizm (osobniki jednej populacji szkodzą osobnikom innej, same nie czerpią z tego bezpośrednich korzyści. A0B-), nieantagonistyczne (protekcjonistyczne): komensalizm (jedna z populacji odnosi korzyści , druga pozostaje obojętna. A+B0); protokooperacja (obie współżyjące populacje odnoszą korzyści, ale ich współpraca nie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w biocenozie. A+B+); mutualizm (populacje odnoszą korzyści, a ich zależność jest tak wielka, że bez siebie nie przetrwałyby. A+B+), neutralizm (obie populacje nie maja na siebie bezpośredniego wpływu. A0B0)
Poziomy troficzne: producenci (rośliny zielone i samożywne protesty zdolne do samodzielnego wytwarzania związków organicznych w procesie fotosyntezy. Wyprodukowane przez nie substancje są wykorzystywane do przemian metabolicznych bądź wbudowane we własne tkanki tworząc biomasę. Konsumenci (czyli organizmy heterotroficzne dzielimy na: konsumentów I rzędu => drapieżniki I rzędu => drapieżniki II rzędu => reducenci).
W ekosystemie materia krąży pomiędzy poszczególnymi poziomami troficznymi środowiskiem natomiast energia przepływa przez ekosystem.
Sukcesja – stopniowe przekształcanie środowiska nieożywionego (biotopu) przez rozwijającą się biocenozę.
Stadia seralne – pośrednie i mniej stabilne etapy rozwojowe w ekosystemie
Klimaks – ostateczna trwała postać ekosystemu
Sukcesja pierwotna – zachodzi na terenach, które nigdy nie były zasiedlone przez żadną biocenozę, np. zbocza wulkanu pokryte lawą, osuwisko górskie odsłaniające nagą skałę, wydmy nadmorskie.
Sukcesja wtórna – zachodzi na obszarze wcześniej zajętym przez jakąś biocenozę, która uległa zniszczeniu, np. wskutek powodzi, pożaru, bądź wycięcia lasu.
Homeostaza – stan pełnej dynamicznej równowagi wewnętrznej pomiędzy tworzącymi ekosystem elementami w stadium klimaksowym.

Drożdżuś

Dołączył: 14 Lis 2006

Skąd: osiedle stałe :P

PostWysłany: Pon 16:43, 15 Paź 2007    Temat postu:

serdeczne wielkie dzięki :*:*:*:***:*:*

kolaz

Dołączył: 13 Lis 2006

Skąd: PG

PostWysłany: Pon 16:44, 15 Paź 2007    Temat postu:

super:)

Milord
ANBU